A nemlátók számára a vakvezető kutyus messze több egy segédeszköznél: élettárs, az ember személyes és toleráns segítője minden pillanatban és élethelyzetben, aki gazdája valamennyi fogyatékosságát elfogadja.
A vakvezető kutya kiképzése igen komoly kihívás, hiszen a hangsúly nem csupán a kutyára helyeződik, akinek saját képességei fejlesztésén túlmenően kapcsolatépítési készségeit is erősíteni kell a legkülönbözőbb emberekkel – mindez kifinomult, szakszerű pszichológiai és pedagógiai ismereteket és készségeket igényel.
A vakvezető kutyák és a kiképzők felé egyaránt a támasztott követelmények és feltételek nagyon szigorúak.
A kiképző részéről
- Minimum ötéves igazolt kutyakiképzési múlt
- Középfokú végzettség
- Elméleti és gyakorlati kinológiai vizsgákon való megfelelés
Első lépés
A kiképzés legelső – és egyben meghatározó – lépése a kiképzésre alkalmas kutyus kiválasztása; ezek leggyakrabban a labrador vagy a gondlen retriever, akit igen különböző helyzetekben és körülmények mellett kell tesztelni.
Számtalan behatás és idegen tényező mellett kell viselkedését elemezni, legyen az forgalomban, járműveken, embertömegben, hangos környezetben vagy éppen más állatok jelenlétében.
Következő lépés
A következő lépés a valamennyi részletre kitérő állatorvosi szűrővizsgálat, amelynek sikeres lebonyolítását és megfelelését követően megkezdődik a 6-9 hónapos kiképzés; ennek legfontosabb kezdeti eleme az önfegyelem megtanítása, majd ezt követően magát a vezetést tanulja a kutyus.
A képzés lényege
A vezetési kiképzés lényege, hogy abban a lehető leghűbben tükröződnek a különböző valós életkörülmények – ennek értelmében maga a kiképzés is a megszokott, tényleges emberi környezetben, forgalmi csomópontok, mozgékony városi csomópontokon történik, először a kevésbé intenzívtől az egészen intenzív környezetekig.
Mindemellett a kiképzők, akik a látássérültek mozgási képességeit jól ismerik és azokat utánozni is képesek, szimulált élethelyzetekkel tesztelik a megtanult tananyagot.
A képzés végén mindezt persze élesben is tesztelni kell: a lefedett szemű kiképzőt a kutyának kifogástalanul kell tudni vezetnie valós közlekedési helyzetekben, amit egy záróvizsgán is igazolnia kell.
Az utolsó lépés
Az utolsó lépés a valós gazdival való gyakorlás. Ebben a szakaszban kell a kutyának megszoknia új gazdáját, annak valamennyi tulajdonságát, és itt dől el valójában, hogy tényleg sikeres volt-e a kiképzés, hiszen a kutyusnak gazdáját, nem kiképzőjét kell majd vezetnie. A gazdi és kutyája közötti párbeszéd igen fontos, amit szintén meg kell tanulni.