Dogmopolite
Kutyaiskola Debrecen
Nem elég, ha a kutyád ért téged, Neked is értened kell a kutyádat!
Elvárjuk a kutyáinktól, hogy tudják mikor, mi a megfelelő viselkedés és a felpörgött vagy éppen monoton mindennapokban, problémamentes társaink legyenek. Sokan azonban nincsenek tisztában kutyájuk igényeivel, vagy azzal, hogy mikor mit és miért csinál. Ebben leszünk mi a gazdik segítségére és adunk eszközöket a kezükbe az alapvető engedelmes feladatok elsajátítása mellett azért, hogy amikor például a kutya hisztérikus ugatásba kezd, akkor a gazdi lássa és értse, hogy mit szeretne, vagy mi lehet a kiváltó ok, és hogyan tudja ezt megfelelően kezelni. A kölcsönös tisztelet és az egyértelmű, következetes kommunikáció az alapja mindennek úgy, hogy figyelembe vesszük a kutyánk határait, képességeit, egyéniségét, habitusát. Nekünk is értenünk kell őket és stabil, erős támaszt kell, hogy nyújtsunk a mindennapokban. A kutya családtag, így tudniuk kell, hogy számíthatnak ránk minden szituációban, épp úgy, ahogy mi is számíthatunk rájuk.
Kapcsolat és kommunikáció
Családi kutyáknál a legfontosabb, hogy kutya és gazdája között alakuljon ki egy közös nyelv, melyet mindketten értenek, és ami még fontosabb, egyformán értenek. Ha azt mondjuk a kutyánknak, hogy "Megyünk sétálni" ne a tányérjához szaladjon oda, ha pedig türelmet kérünk tőle, értse meg, ez most nem az ő ideje, az később jön.
Ennek a közös nyelvnek a nagy része persze nem szavakból áll, hanem testbeszédből, amit a gazdáknak meg kell tanulni és megfelelően alkalmazni.
Családi kutyázás
Fontos megkülönböztetni a családi kutyázást a munkakutyázástól. A munkára választott egyedeknél a cél a minél hatékonyabb, kitartóbb és pontosabb munka. A tréninget is ennek megfelelően építjük fel. A társként tartott állatoknak azonban egészen más kihívásokkal kell szembenézniük, például hosszú órákat bírjanak ki egyedül, rombolás nélkül, legyenek mindenkivel barátságosak, ne védjék be az ételt, a labdát és a fekhelyet.
Teljesen eltérő elvárásoknak kell megfelelniük és egészen más feladatokat várunk tőlük. Éppen ezért sokkal hatékonyabb, ha a tréning során is különbséget teszünk, és kifejezetten családi kutyás módszereket alkalmazunk.
Pozitív megerősítés alapú tréning
A tréning során a kívánt viselkedés pozitív megerősítésére helyezzük a hangsúlyt, azonban fontos, hogy nem csak pozitív megerősítést használunk. A célunk az, hogy a kutya együttműködési szándékát építsük, motiváljuk, jutalmazzuk, és mindig a megfelelő módon büntessük.
Hogy pontosan mit is hívunk jutalmazásnak és büntetésnek, nagyban függ a kutya és a gazda személyiségétől, hiszen vannak kutyák, akiknek a labda eldobása a legnagyobb jutalom, vannak akiknek egy kocka sajt, vagy hogy játszhatnak egy nagyot a haverokkal.
Testbeszéd
A kutyák testbeszéde nem csak a gazdával közös kommunikáció miatt fontos. A legtöbb ember szeret sétálni, közösségbe járni kutyájával, ahol másokkal is találkozunk. Ahhoz, hogy minél problémamentesebben történjenek ezek a találkozók, fontos, hogy jól ismerjük saját kutyánkat, és vegyük észre a másik kutya jelzéseit is.
Például a játék addig játék, amíg mindegyik résztvevő élvezi, és szívesen folytatja, míg egy kéretlen közeledés vagy kitörés másik kutyára, emberre, tárgyra, komoly gondokat okozhat. Ilyenkor nem csak több órányi munka vész kárba egy tréning alatt lévő kutyánál, de súlyos sérülések is előfordulhatnak.
Problémamentes együttélés
A családi kutyázás célja, hogy a mindennapi együttélés minél könnyebb és problémamentesebb legyen a család és a kutya számára. Ha szeretjük például beengedni a kutyánkat a lakásba, egyszerűbb megtanítani, hogy ezt mindig lábtörlés előzze meg, mint minden nap takarítani utána.
A kutyánk boldog, mert feladatot kap, ezáltal mentálisan fárad és építjük vele a kapcsolatot, nekünk pedig nem kell állandóan a kedvencünk által behordott kosszal foglalkozni.
Gazdi központú szemléletmód
Vannak olyan alapvető dolgok, amit minden kutyának hasznos megtanítani. Az, hogy kinek mi a fontosabb, vagy az alap dolgokon kívül mit érdemes még megtanítani, az már nagyon változó! Fontos a tanítási folyamat elején tisztázni, hogy kinek milyen céljai, vagy megoldandó problémái vannak, és ezeket szem előtt tartva megtervezni a tréninget.
Mindig vannak feladatok, amiket csoportban hatékonyabb megtanulni, és van, amit egyéni óra keretein belül lehet igazán jól megoldani.
Csoportos képzések
Csoportos képzéseinken Önnek és kutyájának lehetősége lesz arra, hogy más kutyákkal és gazdáikkal szocializálódjon, elősegítve ezzel a fontos szociális készségek fejlődését és tartós kötődések kialakulását. Tapasztalt kiképzőkből álló csapatunk vezetésével ezek az órák a gyakori viselkedési problémákkal, az engedelmességi képzéssel és az alapvető parancsokkal foglalkoznak.
Csoportos tréningjeink strukturált tananyagot kínálnak, amely minden résztvevő számára megfelelő ütemben halad. Legyen szó akár új kölyökkutyáról, akár felnőtt kutyáról, kiképzőink a tréninggyakorlatokat az egyéni igényekhez igazítják. Ráadásul a csoportos környezet lehetővé teszi a valós életbeli zavaró tényezők alkalmazását, ami segít a kutyáknak a különböző helyzetekben való összpontosítás és az impulzuskontroll fejlesztésében.
A csoportos tréningen való részvétel nem csak kutyája engedelmességét és viselkedését fejleszti, hanem egyúttal lehetőséget biztosít arra is, hogy kapcsolatot teremtsen a többi kutyatulajdonossal, tapasztalatot cseréljen, és támogató közösséget építsen. Csatlakozzon hozzánk csoportos tréningjeinkre, és legyen tanúja kutyája viselkedésének és a vele való kapcsolatának pozitív átalakulásának.
Egyéni foglalkozások
Az egyéni foglalkozások során Ön és kutyája személyre szabott útmutatást kap tapasztalt oktatóinktól, akik felmérik kutyája viselkedését, meghatározzák a fejlesztendő területeket, és személyre szabott, csak az Ön számára kidolgozott képzési programot dolgoznak ki. Ez a személyre szabott megközelítés lehetővé teszi a célzott tréningeket, amelyek hatékonyan kezelhetnek olyan speciális kihívásokat vagy célokat, amelyeket csoportos keretek között nehéz lenne megcélozni.
Az egyéni foglalkozások során trénereink osztatlan figyelmet szentelnek Önnek, ami lehetővé teszi a mélyreható megbeszéléseket, bemutatókat és azonnali visszajelzéseket. Ez a személyre szabott figyelem gyorsabb fejlődést és jobb eredményeket tesz lehetővé. Akár viselkedési problémákról, akár haladó engedelmességi képzésről vagy speciális készségekről van szó, kikézőink szorosan együttműködnek Önnel és kutyájával a kívánt eredmények elérése érdekében.
Az egyéni foglalkozások az Ön igényei szerint ütemezhetők, így rugalmasan illeszkednek elfoglalt életmódjához. Egy elkötelezett kiképzővel megkapja a szükséges támogatást és útmutatást a legkülönbözőbb kihívások leküzdéséhez és a kutyája számára kitűzött képzési célok eléréséhez. Induljon el ezen a személyre szabott képzési úton a Dogmopolite segítségével, és tapasztalja meg, milyen átalakító hatással lehet kutyája viselkedésére és a vele való kapcsolatára.
Oktatóink
Szalontai Gréta
Többféle kutyatréneri tanfolyamot végeztem el, többféle módszerben, rendszeresen járok előadásokra, workshopokra, szemináriumokra, hogy minél több tudást szívjak magamba. 7 éve többféle magán és csoportos képzést vezettem már vezető és segítő oktatóként. Korábban éveken keresztül menhelyen önkénteskedtem, ahol sokféle kutyával és sokféle problémával találkoztam. Szívügyem a mentett kutyák helyzete, a sajátom is menhelyről mentett. Ezek mellett life coach végzettségem is van, mely sokat fejlesztett a kommunikációmon és hogy az egyes helyzetekben a problémák helyett a megoldásra fókuszáljak. A jelenlegi kutyám egy belga juhász-erdélyi kopó jellegeket mutató keverék, aki egészen szélsőséges viselkedéseket tud hozni, a különböző helyzetekben. A nehéz természete alázatra és nyitottságra tanított, hogy ne megszokásból kezeljem a helyzeteket, hanem legyek jelen, és igazodjak a pillanat adta lehetőségekhez és keretekhez. Szabadidőmben szeretek lovakkal dolgozni, földről és hátról egyaránt. Bár két egészen eltérő fajról van szó, a tőlük tanultaknak hasznát veszem a kutyás munkámban is.
Nyikos Orsolya
Nyikos Orsolya vagyok, kutya-fizioterapeuta és kiképző. Több mint 20 éve kutyázom, ami idő alatt számtalan kutyával és esettel találkoztam. Szeretem a problémákat komplex egészként kezelni, a gazdikkal együtt, hiszen olyan nincs, hogy csak a kutyus a hibás. Több sportban szereztem tapasztalatot (agility, frisbee, canicross) és értem el eredményeket a kutyáimmal. Folyamatosan webináriumokon és továbbképzéseken igyekszem bővíteni és frissen tartani tudásomat. Fontos számomra a tiszta és nyílt kommunikáció minden fél részéről, amit szeretek fura, de szemléletes példákkal fűszerezni. 2019-ben lehetőségem adódott pónik agilityre történő kiképzésére, ami alapjaiban változtatta meg a képzéshez való hozzáállasomat.
Csoportok
Csoport elnevezés | Korosztály | Jelentkezési feltétel |
---|---|---|
Ovi csoport | 3-6 hónapos kor között | kötelező: parvó, 2 kombinált oltás, javasolt: kennelköhögés elleni védelem |
Felnőtt kezdő csoport | 6 hónapos kortól | kötelező: kombinált, veszettség elleni oltás, javasolt: kennelköhögés elleni védelem |
Haladó csoport | Ha nem iskolánkban végzett, úgy előzetes egyeztetés és felmérés szükséges a részvételhez | kötelező: kombinált, veszettség elleni oltás, javasolt: kennelköhögés elleni védelem |
Szenior csoport (igény szerint csoportbontásban) | kistestű 10+ év, közepes testű 8+ év, óriástestű 7+ év | kötelező: kombinált, veszettség elleni oltás, javasolt: kennelköhögés elleni védelem |
Tematikus csoportok | haladó párosok számára, igény szerint | kötelező: kombinált, veszettség elleni oltás, javasolt: kennelköhögés elleni védelem |
Díjszabás
Szolgáltatás | |
---|---|
Csoportos oktatás (10 alkalom) 1. kutya | 65 000 Ft |
Csoportos oktatás (10 alkalom) minden további kutya | 52 000 Ft |
Egyéni foglalkozás iskolánkban | 7000 Ft |
Egyéni foglalkozás egyéb helyszínen | 8000 Ft |
Egy csoportban legfeljebb 8 kutya vesz részt - Csoport induláshoz minimum 5 kutyával lehetséges.