Kutyás cikkek

Mozgásszervi problémák kezelésére, túlsúly leküzdésére az egyik legjobb megoldás az úszás. Minden olyan kutya számára javasolt, amely nem pánikol a víztől. Összeszedtük, hogyan néz ki egy úszásoktatás a Dogmopolite uszodáiban. 

 

“Úszás közben az ízületek nincsenek terhelés alatt, a test nagyobb fizikai erőt fejt ki, így jobban fejlődik az izomzat, gyorsabban fárad a kutya, viszont kevésbé megterhelő a testnek” - röviden így foglalja össze Sápi Eszter, a Dogmopolite munkatársa, hogy miért ideális mozgásforma az úszás a kutyák számára.

 

Az alapvetően kutyanapközi és -panzió szolgáltatást nyújtó vállalkozásnak két úszodája is van: egy Debrecenben, egy pedig Szigetszentmiklóson. Az oktató szerint egy úszás óra úgy épül fel, hogy először “szárazon” végeznek pár bemelegítő gyakorlatot (ül, fekszik, pacsi, szlalom a láb között stb.), majd a kutya kap egy mellényt és irány a víz!

 

Az ebek úszhatnak egyenesen vagy cikk-cakk vonalban. Ha a hámnál visszafogjuk őket, nő az ellenállás, így nagyobb fizikai munkát igényel a mozgás. Egyes kutyák imádnak apportírozni a vízben (tehát az eldobott tárgyat visszahozzák az oktatóknak), de Sápi Eszter szerint vannak “önjelölt búvárok” is. “Egy órába bármi beleférhet, amit a kutya élvez és fizikailag képes rá” - fogalmaz.

 

Mennyit úsznak? 

 

Az úszás során olyan játékot használnak, ami fennmarad vízen és könnyen megfogható. Kivéve, ha “búvár kutya” érkezik, mert neki az a feladat, hogy felhozza a víz alól az eszközt. Az úszás mennyisége függ a fizikai állapottól, kortól, mentális leterheltségtől, így általában 20-50 perc között zajlik a mozgás, pihenőkkel együtt. 

 

Az úszás minden fajtának ajánlott, e tekintetben nincs különbség az ebek között. Ha egy adott egyednek nincs víziszonya és nem esik pánikba, akkor neki mindenképpen javasolt az uszoda, állítja Sápi Eszter. 

 

Ugyanakkor vannak kutyusok, amelyek rettegnek a víztől, ezért az ő esetükben semmiképpen sem medencével kezdődik az oktatás. Kinti gyakorlatokat végeznek, majd csak utána próbálják meg a vízben folytatni. “Fontos, hogy a kutya ne pánikoljon: ilyenkor érdemes lehet inkább kisebb gyermekmedencével, vagy olyan úszás lehetőséggel kezdeni, ahová a kutya saját maga tud begyalogolni”. 

 

Egyeseknek kimondottan ajánlott

 

“A mozgásszervi problémákkal küzdő, túlsúly esetén, nehezen mozgó kutyáknak kimondottan ajánlott az úszás, mert a víz fenntartó ereje sokat tud könnyíteni a mozgáson. Illetve az állat rövidebb idő alatt több kalóriát éget el. A gyulladt ízületek esetén az elsődleges a gyulladás megszüntetése, ami állatorvosi feladat. A rehabilitáció része lehet az úszás és sok esetben a további ízületi problémák kialakulásának megelőzése céljából is kiváló mozgásforma lehet” - állítja Nyikos Orsolya kutya-fizioterapeuta

 

Az uszodában, ellenőrzött körülmények között zajló uszodát minden évszakban javasoljuk. Természetesen, ha nyáron több időt töltünk a vízparton, amikor is a kutyát is magunkkal visszük, neki is kijár a lehűlés. Ugyanakkor érdemes szem előtt tartanunk, hogy ez nem veszélytelen, az állat vízmérgezést szenvedhet el, vagy a hirtelen hűtés okozta szívleállás léphet fel. Tehát a nyílt vízi kutyaúszást csak kellő elővigyázatosság mellett ajánlott!




A Dogmopolite panziók négy helyszínen, Budán, Szentendrén, Szigetszentmiklóson és Debrecenben találhatóak meg, ahol napközi szolgáltatást is nyújtunk! Azonos helyszíneken cicákat is várunk! A panziókban kiadós mozgást, szabadban elkerített területen történő játék, hozzáértő gondozás várja a kutyákat. A tápot a gazdi kérésének megfelelően biztosítjuk, 24 órás felügyeletet, valamint szükség esetén állatorvost biztosítunk. Érdeklődjön további szolgáltatásaink iránt is! Szigetszentmiklóson és Debrecenben úszásra is van lehetőség az erre a célra kialakított uszodáinkban! 

...

Mi az a békapóz? És mit jelent, ha ebben a pózban fekszik a kutya? A békapóz vagy más néven Superman póz esetén a kutya a hasán fekszik és végtagjait kinyújtja, magyarán felülről úgy néz ki, mint egy béka. Ezt a pózt sok más állat - macska, medve, nagymacskák, rágcsálók stb. - is felveszi időnként, ugyanis a has hűtését és a nyújtózkodást szolgálja. Ugyanakkor a csípőízületek rendellenessége miatt is felveheti az eb, ezért ha erre gyanakszik, érdemes elvinni állatorvoshoz.

Tovább »

...

Magyarországon is egyre gyakrabban fordul elő egy állatról emberre terjedő, galandféreg okozta betegség. A fertőzést az aranysakálok, rókák, kutyák terjesztik – hívta fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem a minap. Az ún. echinococcosis előbb a rókák, aranysakálok, később pedig a kutyákon keresztül az emberi szervezetbe is eljuthat, és a fertőzés komoly kockázatokat hordoz magában, ugyanis ciszták alakulhatnak ki.
Fontos a megelőzés, a házi kedvencek rendszeres féregtelenítése és a higiénia, vagyis mossunk rendszeresen kezet és lehetőleg figyeljünk rá, hogy ne nyaldossa össze az élelmiszereket, például gyümölcsöket a kutyánk. A jó hír, hogy a rendszeresen oltott, féreghajtott és gondozott kisállatok nagyon ritkán jelentenek valós veszélyt.

...

A gyerek–szülő és a legjobb baráti kapcsolathoz hasonlítható a kutyákkal való kapcsolatunk az ELTE Etológia Tanszékének új kutatása szerint. A kutatás során több mint 700 kutyatartó értékelte a kutyájával, illetve négy emberi partnerével (gyerek, romantikus partner, legközelebbi rokon, legjobb barát) való kapcsolatát. Az eredmény: az emberek a kutyával való kapcsolatukkal voltak a legelégedettebbek, a kutyát tartották a legjobb társaságnak, és úgy érezték, a kutyájuk szereti őket a legjobban. 

A kutyák a gyerekekéhez hasonló magas pontszámot kaptak gondoskodás és a kapcsolat megbízhatósága terén, és hasonlóan alacsony konfliktusszint jellemzi a velük való kapcsolatot, mint a legjobb barátokkal ápolt kapcsolatokban. A résztvevők elégedettebbek a kutyáikkal való kapcsolatukkal, mint a legközelebbi rokonok vagy a legjobb barátjuk esetében, viszont nem volt nagy különbség a romantikus partnerek és a gyerekek esetében.

Tovább »

...

Egyes kutyafajtákra különösen jellemző, hogy a családból egy személyhez kötődik igazán: ilyen az akita, a csivava, a beagle, a tacskó, a német juhász és a dobermann is. Ha nálatok te vagy ez a személy, akkor ez az alábbi jelekből derülhet ki: odafut hozzád, ha hívod; csóválja a farkát, amikor hazaérsz; mindig követ téged, a közeledben akar lenni; folyamatosan keresi a szemkontaktust; illetve szeret hozzád bújni. Ugyanakkor változhat, hogy a kutyának ki a kedvenc családtagja: legtöbbször ennek oka, ha valamilyen változás áll be, mondjuk a gazdi másik városba költözik, ahová nem tudja vinni a kutyáját.

Tovább »

...

Szuper dolog, ha a kutyának van egy kertje, ahol szaladgálhat a napsütésben, ugyanakkor érdemes tudni, hogy egyes virágok mérgezőek lehetnek a számára: ilyen a tulipán, nárcisz, jácint és a liliom is. Ezen növények bizonyos részeinek elfogyasztása mennyiségtől és virágtól függően komoly szövődményeket okozhatnak (hasmenés, hányás, étvágytalanság stb.), ezért nézz utána, ha ültetnél a kertetbe.

Szerencsére több összeállítás is megtalálható az interneten a mérgező kerti növények listájáról, melyek egyébként a cicák számára is károsak lehetnek!

Tovább »

...

Itt tavasz, irány a kert, menjünk kirándulni, túrázni. Érdemes azonban figyelemmel lenni arra, hogy az év ezen időszakában kutyánkat is érintheti a szezonális allergia. Ennek sokféle tünete lehet: ilyen a vakarózás, viszketés, csalánkiütés, túlzott nyalogatás, könnyezés, szőrhullás, vörös irritált, bőr, piros fülek és a tüsszögés mások mellett.

Ha ezeket tapasztalod, akkor javasoljuk állatorvos felkeresését. Ha a tünetek csak tavasszal jelentkeznek, akkor valószínűleg pollenallergiáról van szó, de ha egész évben fennállnak, akkor más lehet a háttérben.

Tovább »

...

Ha szeretnénk elkerülni, hogy a szőr beterítse a lakásunkat, tanácsos néhány trükkel megkönnyíteni a dolgunkat. A gyakoribb fésülés, fürdetés hasznos lehet, érdemes kutyák számára kifejlesztett tápláló olajokat használni közben. Mint mindig, figyeljünk oda a helyes táplálására, illetve adhatunk speciális sörélesztőt, ami felkészíti a szervezetét a szőrváltás folyamatára, ami rengeteg tápanyagot emészt fel.

Ugyanakkor ha a vedlés elhúzódik, akkor lehet, valamilyen probléma, bőr-, hormonális betegség, allergia vagy más megbetegedés áll a háttérben, amikor javasolt az állatorvos felkeresése.

Tovább »

...

Enyhül az idő, aminek mindenki örül, azonban ez nem csak nekünk kedvez, hanem a kullancsoknak is. Erre a járványügyi szakameberek és az állatorvosok is figyelmeztetnek! A betegségnek a cicák és a kutyák egyaránt ki vannak téve, ezért séta vagy kiengedés után mindig ellenőrizzük kedvencünk fejét, füle tövét, lábujjai között, de igazából az egész testét, vagyis minden olyan pontot, ahová az apró állat felkapaszkodhat. A megelőző gyógyszerek használata pedig erősen javasolt minden kutya- és cicatartónak!

Tovább »

...

Pillanatok alatt felszaladhat pár kiló a téli időszakban, ha nem figyelünk oda a kutya táplálására és mozgásigényére. Ennek egészségügyi kockázata is lehet, viszont a tavasz beköszöntével ne kezdjük drasztikus életmódváltásba! A fokozatosság elvét javasoljuk: a napi picit több sétával és picit kevesebb táppal is már gyors eredményt lehet elérni. Illetve fel lehet készülni a hasonló időszakokra otthoni feladatokkal, hogy a későbbi fogyókúrákat elkerüljük. 

 

Ideális esetben a kutyák felszednek némi zsírt télen, amit nyáron le is adnak. Az ünnepek és azt követő tespedés ideje alatt könnyen elhízhat a kutya, főleg ha korábban aktív életmódot folytatott. Ezt kilogrammban nem érdemes kifejezni, ugyanis ha egy kistermetű kutya két kilót felszed az azt is jelentheti, hogy megduplázta a súlyát – ugyanez a tömeg egy 80 kilós kutya esetében meg sem látszik. Ezzel szemben az állatorvosok meghatározása szerint a kutya súlya akkor ideális, ha a horpasza keskenyebb, mint a bordaíve, tehát ha jól láthatóan van a kutyának dereka, és az oldalán a bordák könnyen kitapinthatóak. Ha nem látható jól a horpasz, vagy erősebben kell nyomni a kutya oldalát, hogy a kitapinthatóak legyenek a bordák, akkor vastag zsírréteg van rajta, és a kutya túlsúlyos (ha a gerinccsigolyák, bordák, csípőcsont kilóg, akkor az eb le van soványodva). Az elhízás pedig könnyen ízületi, mozgásszervi (térd, csípő, gerinc) problémákat, cukor-, szívbetegséget, légzési nehézséget, illetve keringési rendellenességet okozhat. 

 

Az elhízásba könnyű belecsúszni: Szalontai Gréta, a Dogmopolite munkatársával is előfordult, hogy kutyája felszedett, ugyanis a telet hamar követte a tavasz, amikor az ebnek már kevesebb napi ételadagra van szüksége, hiszen nem kell a testhőjét nagyobb kalóriabevitellel fenntartania – a kutyakiképző pedig erre későn reagált. Az eredmény: 2-3 plusz kiló. Mint mondja, ez egy tipikus ok: télen a kutya kevesebbet mozog és többet is eszik, a gazdik pedig nem veszik észre, ha hirtelen jóval melegebb az idő (vagyis például az egyik héten 0-5, a következőn pedig 20 Celsius-fok a hőmérséklet), ezért elég lenne kevesebb tápot adni a kutyának. A tapasztalat szerint egyes fajták, így a labradorok, golden retrieverek, berni pásztorok hízásra hajlamosak, de szabályszerűséget nem lehet találni így sem, vannak kivételek közöttük. Ennek ellenére érdemes lehet a kutya megvásárlásakor, örökbefogadásakor tájékozódni, hogy felkészüljünk erre az eshetőségre. 

 

Csak óvatosan!

 

Ha szeretnénk, hogy a kutya leadja a plusz kilókat, akkor a fokozatosság elvét kell követnünk. Gréta nem javasol drasztikus lépéseket: „Ha eddig nem labdáztunk vele, akkor ne kezdjük ész nélkül dobálni neki, és fele annyira se csökkentsük az ételadagját” – fogalmaz. Kezdésnek kezdjük azzal, hogy meghosszabbítjuk a napi séta idejét nagyjából tíz perccel, az adagját pedig tíz százalékkal csökkentsük. Ha nem szoktuk mérni a tápot, akkor kezdjünk ehhez hozzá, mert ez a későbbiekben is jól jöhet: elég, ha választunk egy poharat, bögrét, bármilyen hasonló eszközt, és azzal adagoljuk a kívánt adagot (diéta idején ennek a tíz százalékát hagyjuk el). A lassabb fogyasztáshoz a kutya könnyebben akklimatizálódik és a kiképző tapasztalata szerint ezekkel az egyszerű szabályok betartásával már egy hét alatt eredményeket lehet elérni. Később pedig lehet növelni a távokat, ha már jobb kondiban van az állat.

 

Sokan döntenek úgy, hogy intenzív mozgásba kezdenek, egy-másfél órás sétákat, esetleg kocogásokat, túrákat visznek végig, aminek könnyen ízületi probléma, térd-, csípő-, könyökgyulladás lehet az eredménye. Nem csoda, hiszen képzeljük el, milyen hirtelen terhelést kap az az állat, amely pár nappal ezt megelőzően mondjuk naponta kétszer tíz percre ment le sétálni. Légzési, keringési nehézségek is felléphetnek. Egy gyulladás esetén az állatorvos pihenést írhat elő, vagyis az elhízott kutyára még több fekvés vár, amit jobb lenne elkerülni. Bizonyos gyógyszerektől pedig még éhesebb lehet, vagyis akár többet is ehet, mint előtte, és akkor ott vagyunk, ahol a part szakad. Tehát hangsúlyozzuk, csak óvatosan, átgondoltan fogjunk neki a fogyókúrának. 

 

Ha valaki mindenképpen többre vágyik a sétánál, akkor érdemes lehet az úszáson elgondolkodni, mert az ízületkímélő mozgásforma. De legyünk itt is résen, mert izomlázat kaphat a kutya, és akkor később kevesebbet tud teljesíteni, vagyis ne erőltessük túl ezt sem. Ha valakinek a kutyája télen is sportolt (mondjuk agilityzett), és ennek ellenére szedett fel, akkor mehet az intenzívebb sportolás, mert hozzá van ehhez szokva.

 

Ne adjunk plusz nasit!

 

Gréta szerint vannak olyan kutyák, amelyek ha kevesebb eledelt kapnak, akkor azt nehezebben viselik, éhesebbek maradnak, mint társaik. Ezt onnan láthatjuk, hogy evés után visszatérnek „udvarolni” még további kajáért. Az ő esetükben érdemes lehet elgondolkodni a kalóriacsökkentett tápokon, hogy az ételtől való kielégülés érzetét meg tudjuk neki adni a táp mértékének csökkentése nélkül. Ettől függetlenül ő nem szokott tápváltást javasolni, minden kutya esetében más és más, hogy milyen eledel a megfelelő, és nem biztos, hogy könnyen találunk hasonló összetételűt kalóriacsökkentett verzióban. Illetve a kalóriacsökkentett eledelek értelemszerűen kevesebb tápanyagot is tartalmaznak, vagyis lehet, hiába váltunk, ugyanúgy éhes marad utána a kutya. A megoldás az lehet, ha egy már megszokott márka termékcsaládján belül kísérletezzük ki a megfelelő tápot.

 

Ha egyszer belecsúsztunk a hízásba, és szeretnénk ezt jövőre elkerülni, akkor először is tudatosabban gondoljuk át, hogy mit adunk neki enni és mennyit mozgunk vele. Ez más esetekben is fontos lehet, hiszen nem csak télen fordulhat elő, hogy nem tudunk foglalkozni a kutyánkkal, egy családi fennakadás, költözés, hosszabb megbetegedés is eredményezheti ezt. Gréta egyik tippje, hogy ha szeretjük nasiztatni az ebet napközben, akkor mérjük ki neki az étel napi adagját, és abból adjunk neki: amennyi estére marad, az lesz a vacsorája. Így el lehet kerülni a felesleges plusz kalóriákat. 

 

Otthoni mozgás

 

Ha nem vagyunk kimozdulós alkatok, de van igényünk és időnk is arra, hogy a kutyával foglalkozzunk, akkor érdemes lehet egy-két fizio gyakorlatot elsajátítani. Ehhez nem kell sok minden: levegővel felfújható matrac, párna, labda is elegendő lehet. Az ezekre az eszközökre különböző pozíciókban történő ráállítás, könnyed mozgatás során dolgozik a kutya izomzata és mentálisan is elfárad, ami további tápanyagfeldolgozást von maga után. Az egyes feladatok nem igényelnek különösebb szakértelmet, de ha komolyabban érdekel minket a téma, akkor keressünk fel egy fizioterápiás szakembert. Arra figyeljünk, hogy ne terheljük túl az állatot, és vegyük észre, ha elfáradt. Legyünk tekintettel a speciális jellemzőire, például ha az egyik oldala erősebb, mint a másik, vagy ha hátsó lábaira jobban terhel, mint előre. A fizio mellett a tél remek alkalom arra, hogy keresőfeladatokat találjunk ki a kutyának, vagy trükköket tanítsunk neki, amivel szintén aktívvá tehetjük neki ezt az időszakot. 

 

*********

Amennyiben további kérdése van a témában és segítségre szorul, várjuk sok szeretettel a Dogmopolite debreceni kutyaiskolájában, és megtaláljuk kutyájának a legideálisabb mozgásformát, melyet akár otthon, akár közösségben elvégezhet. A Dogmopolite panziók négy helyszínen, Budán, Szentendrén, Szigetszentmiklóson és Debrecenben találhatóak meg, ahol napközi szolgáltatást is nyújtunk! Azonos helyszíneken cicákat is várunk! A panziókban kiadós mozgást, szabadban elkerített területen történő játék, hozzáértő gondozás várja a kutyákat. A tápot a gazdi kérésének megfelelően biztosítjuk, 24 órás felügyeletet, valamint szükség esetén állatorvost biztosítunk. Érdeklődjön további szolgáltatásaink iránt is! Szigetszentmiklóson és Debrecenben úszásra is van lehetőség az erre a célra kialakított uszodáinkban! 

...

A felfázás az egyik legkellemetlenebb téli betegség, melyet a kutya elkaphat. Ennek jellemző tünetei a nehéz, fájdalmas, gyakori vizelés, súlyosabb esetben a véres vizelet. A szukák gyakrabban elkaphatják, de a kanokra is figyelni kell, ők is ki vannak téve a betegségnek.

A kistestű kutyusok közelebb vannak a talajhoz, ezért ők ugyancsak veszélyeztetettebbek, rájuk érdemes lehet kutyaruhát adni, de a nagytestű állatoknak sem fog ártani az öltözék. Extrém hidegben rövidítsük le a sétát, és lehetőleg a kutya folyamatosan legyen mozgásban, ne üljön vagy feküdjön a fagyos talajon!

Tovább »

Forrás: Facebook/@Dogmopolite

...

A kutyák egy jó része a télen inkább behúzódna a melegbe, és csak komoly erőfeszítések árán lehet rávenni, hogy kimenjen a szabadba.

Ugyanakkor vannak olyan fajták, melyek kifejezetten szeretik a téli hideget.

Ráadásul ezek közül több kimondottan jó családi kutya lehet: ilyen a berni pásztorkutya, a német juhászkutya, a keeshond, az újfundlandi, vagy a bernáthegyi. Ezen fajták jók lehetnek a nagy téli túrákhoz, amennyiben valaki ezen évszak szerelmese. Viszont speciális igényeik is lehetnek, ezért alaposan utána kell járni mielőtt, a családba fogadunk egyet.

Tovább »

Forrás: Facebook/@Dogmopolite>

...

Az elmúlt hetekben változékony volt az időjárás, sütött a nap, de sokszor esett az eső és a hó is, és a következő napokban is erre kell számítanunk. Ilyenkor érdemes pár dologra figyelnünk, ugyanis nem csak mi, hanem a kedvencünk is jobban ki van téve a betegségeknek.

Például, ha fagypont alá süllyed a hőmérséklet, akkor érdemes lehet rövidebb sétákra indulni. Ha azt látjuk, hogy kutyusunk fázik, akkor induljunk haza minél előbb.

Csapadékos időben figyeljünk arra, hogy ne maradjon sokáig vizes a bundája. Ezt akkor is tartsuk szem előtt, ha lefürdetjük. Kaphatóak olyan gyorsan száradó fürdőköpenyek, amelyek hamar felszívják a nedvességet és melegen tartják kedvencünket.

Figyeljük rá, hogy ne egyen havat, mert a szennyezett, más kutyák által megjelölt hóban fertőzések rejtőzködhetnek. A fagyos időben is fontos a hidratáció, illetve kenjük az orrát és mancsait ápoló krémekkel.

Tovább »

Forrás: Facebook/@Dogmopolite>

...

Állatot tartani egyáltalán nem egyszerű, rengeteg területen át kell szerveznünk az életünket, és sok időt, pénzt és energiát kell rászánnunk. A feladat ugyanakkor nagyon hálás: a számtalan örömteli pillanat mellett még az egészségünknek is jót tesz, ha van egy kedvencünk. A Health.com összegyűjtötte, miért leszünk egészségesebbek attól, ha kisállatot tartunk.

Az emberi kapcsolatok enyhítik a stresszt és javítják az önbecsülésünket; a kedvencekkel való kapcsolatok ugyanezt teszik. A társas interakciók oxitocinfelszabadulást és kortizol-szint-csökkenést váltanak ki; ezek a mechanizmusok a megnyugvásban játszanak szerepet.

Egy tanulmány szerint a kutyatulajdonosok nagyobb valószínűséggel teljesítik az ajánlott heti 150 perc mérsékelt intenzitású mozgást, mint a nem kutyatulajdonosok. Sőt, egyes orvosok szív- és érrendszeri problémákkal küzdő betegeiknek kutyát javasolnak. A közepes intenzitású séta ugyanolyan hatékony a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentésében, mint a futás.

Tovább »

Forrás: Új Szó 

...

Nem fogunk megsülni a következő napokban, a maximum hőmérsékletek pár Celsius-fok körül alakulnak, és bizony itt vannak a mínuszok is. Mire kell figyelni? A legjellemzőbb téli betegségek (ízületi, légúti) jelenhetnek meg a kutyáknál, ezért figyeljünk a tünetekre (orrfolyás, köhögés, levertség, étvágytalanság stb.). Fontos a megfelelő táplálás, hidratálás, meleg ruházat, de a sok mozgás is: ezeknek mindenképpen olvassatok utána!

 

Mindazonáltal webáruházunkban számos immunerősítőt, vitamint megtaláltok a több ezer termék között. A beteg kutyusokat pedig várjuk rendelőnkben egész héten, hétfőtől vasárnapig!

 

A Dogmopolite-nál szeretnénk naprakész információkkal szolgálni a kutyatartást illetően. Fordulj hozzánk bizalommal, munkatársaink örömmel állnak rendelkezésedre. Keresd napközijeinket Budapesten, Pest megyében és Debrecenben, ahol panzióink is várnak szeretettel. Ne feledd, cicákat is várunk! Az állatorvosi rendelőnkkel, a patikánkkal és webáruházunkkal kapcsolatban szintén a feltüntetett hivatkozásokra kattintva tudsz tájékozódni. 

...

A Yale Egyetem és a Kaliforniai Egyetem kutatói 73 kutyatulajdonost vontak be egy kísérletbe: mindannyiuknak ki kellett tölteniük egy stressztesztet, majd véletlenszerűen három csoportba osztották be őket. Egy részük a saját kutyájával játszhatott, másik részük egy színezővel igyekezhetett elterelni a gondolatait, a harmadik részük pedig egy csendes szobában pihenhetett.

Ezt követően felmérték a résztvevők érzelmi hogylétét, stressz-szintjét. Kiderült, hogy a kutyás foglalkozás a másik két lehetőségnél jobban fokozta a pozitív érzelmeket, egyben hatékonyabban csökkentette a stresszt is! A negatív érzelmek csökkentése terén viszont nem mutatkozott számottevő eltérés a három csoport között.

Hogy mit jelent ez? A kutatásból nem derül ki, hogy a kutyatulajdonosok boldogabbak vagy kevésbé magányosak-e, de kiolvasható belőle, hogy rövid távon pozitív hatással van rájuk, ha a kedvencükkel foglalkozhatnak! 

 

A Dogmopolite-nál szeretnénk naprakész információkkal szolgálni a kutyatartást illetően. Fordulj hozzánk bizalommal, munkatársaink örömmel állnak rendelkezésedre. Keresd napközijeinket Budapesten, Pest megyében és Debrecenben, ahol panzióink is várnak szeretettel. Ne feledd, cicákat is várunk! Az állatorvosi rendelőnkkel, a patikánkkal és webáruházunkkal kapcsolatban szintén a feltüntetett hivatkozásokra kattintva tudsz tájékozódni. 

 

Forrás: Házipatika

...

Tette fel a releváns kérdést pár hete a Népszava. A lap arra jutott, hogy ez sok tényezős, befolyásolja a kutya származása, fajtája, termete, szőre. De ha kint tartósan mínusz öt Celsius-fok vagy ennél hidegebb van, akkor érdemes gyakrabban ellenőrizni a kinti tartású kutyákat. Ha reszketnek, lassabb a légzésük, szívverésük, fagyási sérüléseik vannak, hideg a fülük, akkor meleg helyre kell vinni őket.

Ha egy kutya folyamatosan kint van, hozzászokik az időjáráshoz és a bundája is alkalmazkodik, a fedő- és aljszőrzete is más lesz. Mínusz tíz fok alatt azonban legalább éjszakára vigyük be a garázsba vagy az előszobába. Ellenőrizzük a kutyaházat is, hogy nem ázott-e be, szélálló-e stb. Száraz időben a kistestű kutyákat –3 foktól inkább bent érdemes tartani, a közepes testűeket nagyjából –6 foktól, a nagytestűeket pedig kb. –10 foktól. Nedves időben az ennél enyhébb mínuszok is veszélyt jelenthetnek kedvenceikre.

 

A Dogmopolite-nál szeretnénk naprakész információkkal szolgálni a kutyatartást illetően. Fordulj hozzánk bizalommal, munkatársaink örömmel állnak rendelkezésedre. Keresd napközijeinket Budapesten, Pest megyében és Debrecenben, ahol panzióink is várnak szeretettel. Ne feledd, cicákat is várunk! Az állatorvosi rendelőnkkel, a patikánkkal és webáruházunkkal kapcsolatban szintén a feltüntetett hivatkozásokra kattintva tudsz tájékozódni. 

 

Forrás: Népszava

...

2024 második felétől kutya- és cicapanziókat, -napköziket, állatorvosi rendelőt és patikát, valamint állatgyógyászati termékeket forgalmazó webáruházat működtető cégcsoportunk intenzív kommunikációba kezdett. Naponta frissülő Facebook- és Instagram-oldalaink mellett igyekeztünk a közösségi médiában reelsvideók, hírek és nyereményjátékok formájában közelebb kerülni a fogyasztókhoz és a követőkhöz, valamint tágítani az ügyfélkörünket. 

 

Ugyanakkor nagyon büszkék vagyunk rá, hogy havonta megjelenő közleményeinkkel felhívtuk a figyelmet a tudatos háziállattartás fontosságára. Augusztusban gyakorlati tanácsokat adtunk arra nézve, hogy hogyan érdemes kutyával utazni, nyaralni a nyári melegben. Júliusban a kullancs-bolha-szúnyog-szezon részleteit jártuk körbe, ugyanis az éghajlatváltozás következményeképpen az élősködők ma már nem csak a nyári időszakban vannak jelen. A cicákról sem feledkeztünk meg: a nyári szezonban sokan döntenek úgy, hogy ha csak pár napra is, de otthon hagyják a macskájukat, amit miatt szervi betegségek, viselkedésbeli eltérések léphetnek fel náluk. 

 

Egy kisebb szünet után, októberben kitárgyaltuk, miért fontos a kutyaiskola, ami elcsépelt témának tűnhet, de nem az: ma nagyon sokan az alap vezényszavakat sem ismerik, vagy nem tudják őket kutyájukkal végrehajtani, amivel a környezetüket terhelik. Végül, novemberben összegyűjtöttük érveinket arra nézve, hogy milyen feltételek mellett érdemes karácsonyra háziállatot venni ajándékba

 

Köszönjük, ha olvastátok közleményeinket, azt pedig pláne, ha tanácsinkból megfogadtátok valamelyiket. Szintén köszönjük megszólalóinknak és munkatársainknak, Szalontai Gréta kutyakiképzőnek, Tóth Márton és Gyuricza Ákos állatorvosoknak, hogy szakértelmükkel hozzájárultak az írások megszületéséhez. 

 

Úgy döntöttünk, hogy a 2025-ös év nyitására összegyűjtjük a legfontosabb meglátásainkat a múlt évről. És természetesen az idei évben is készülünk hasonlóan hasznos információkkal!

 

Az 5-5-5-5-5 jótanács!

 

Hogyan utazz, nyaralj kutyával?

Tervezzük meg az útvonalat előre, hogy tudjuk, hol lehet megállni. A kutyának így van lehetősége pár óránként kiszállni az autóból, átmozogni, a fűben hűsölni. A benzinkutak jó része ma már kutyabarát, így be tudjuk vinni az állatot egy klimatizált helyre. Ha lehet, autóval menjünk, és szereljünk fel árnyékolókat a hátsó ülésre. Tegyünk könnyen cserélhető, könnyen tisztítható, víztaszító anyagot a hátsó ülésre arra az esetre, ha baleset történne. Keressük a kutyás strandokat, de a parton is figyeljünk az árnyékolásra, mert nem minden kutya bírja a vizet. Illetve olvassunk utána a környezetnek, mert lehetnek szúrós növények, kövek, akár rovarok, melyek felsérthetik az állatot. Városnézésre sok vízzel induljunk útnak! Ha azt észleljük, hogy túlmelegszik, a hasát, belső combját, áll alatt, toroktájékon locsoljuk le a hőguta elkerülése végett. De ne túl hideg vízzel és ne túl gyorsan! Keressük fel a helyi állatorvos telefonszámát előre, hogy szükség esetén ezzel már ne kelljen foglalkoznunk.

 

Mit csináljak, ha kullancsot találok a kutyámban?
Az élősködők ellen minden állatnak védekeznie kell, de egyes kutyafajtáknak különösen: az angol és francia bulldog, boston terrier, boxer, border collie, dobermann, ausztrál juhász jellemzően ilyen. Érdemes utánanézni, még mielőtt kutyát vásárol vagy fogad örökbe valaki, hogy az adott fajta mire érzékeny, milyen betegségre hajlamos. Az élősködők a cicákra is veszélyesek lehetnek: a kinti cicák esetében gyakori probléma a fülatkásság, fülrühösség. Ma már mindenféle kullancskiszedő csipesz vagy kanál elérhető a piacon, de a lényeg, hogy el tudjuk távolítani az élősködőt minél hamarabb. A legrosszabb esetben egy borotvával húzzuk le, így biztosan kijön a testből. A betegség attól is függ, hogy a parazita mennyire fertőzött. Előfordulhat, hogy a kórokozót a szervezet blokkolja, de csak a megelőző gyógyszeres védekezés nyújthat teljes körű megoldást. Csípés esetén mindenképpen érdemes felkeresni az állatorvost, hogy átbeszéljük a továbbiakat. 

 

Miért ne hagyd otthon egyedül a cicát napokig?
A magára hagyott macska sokszor olyan viselkedési formákat mutat, amit azelőtt nem, például a fokozott tisztítása, nyalogatása egy testrészének, amit overgrooming jelenségnek hívnak. Ennek eredménye a pszichogén alopecina, vagyis hogy a nyalogatott testfelület szőrhiányossá válása. Elfogyhat az ivóvize, de minimum nem lesz már friss, ami miatt az állat nem iszik. A napokig tartó nem ivás kiszáradáshoz vezethet, illetve rossz hatással van a macskák egyébként is érzékeny vesefunkciójára. A kirakott táp megromolhat, ami gastrointestinalis következményekkel járhat, úgy mint hányás-hasmenés, de el is fogyhat, a több napos koplalás pedig a macska májműködését érintheti negatívan.
Kényszertünet közé sorolható a pica, azaz az abnormális étvágy 

megjelenése, amikor a macska olyan dolgot rág, eszeget, ami egyébként nem táplálék, például fonalat vagy madzagot. Ennek következménye a bélelzáródás lehet, ami életveszélyes állapotot is eredményezhet. 

Egy másik abnormális viselkedési forma, amely megjelenhet a magára hagyott, unatkozó macskánál a farokkergetés, farokvégrágás.


 

Miért fontos kutyaiskola?

Minden kutyatartónak el kellene sajátítania a behívást. Abból szokott baj lenni, ha a szabadon engedett állat nem engedelmeskedik, ha szólunk neki. A legtöbb iskolában egy tanfolyam olyan tíz hét, a jelentkezőknek a kezdő és a haladó tanfolyamot érdemes elvégezni. Speciális esetek (agresszív, túl félénk stb.) számára az egyéni képzés a javasolt, amely akár otthoni, vagy más már kutya számára ismert környezetben is megtörténhet. Nincs reménytelen eset, minden kutyánál lehet eredményt elérni. 5-10 alkalom után már lehetnek sikerélményeink. A kutyaiskolában barátságok is szövődhetnek, melyeknek hála közös programokat, például sétát az erdőben is szervezhetünk. 

 

Vegyek háziállatot karácsonyra?
A szülő úgy tervezzen, hogy gyereke nem fog minden nap azonos lelkesedéssel részt venni az állat ellátásában. Ezek a feladatok a szülőkre maradnak. Így csak az vágjon bele, aki ezt át tudja vállalni a gyerekétől.A szülőnek gondoskodnia kell a megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, napi szintű etetés és ivóvíz biztosításáról, rendszeres sétáltatásról, preventív kezelésekről (oltás, féreghajtás), alomanyag kihelyezéséről/cseréjéről stb.Kisgyerek mellé egy barátságos kutyafajta jó választás lehet. Mindenképp mérlegeljük a lakás/ház méretét, illetve a sétáltatási kapacitásunkat isEgy szelíd cica is jó választás lehet, de a kutyához képest a macska egy öntörvényűbb, magának való állatfaj, nem biztos hogy kisgyerek mellé a legszerencsésebb.A gyerekeket meg kell tanítani a megfelelő higiéniára, mivel az állatok a szőrükön/bőrükön, szájukban hordozhatnak olyan kórokozókat (baktérium, gomba, féreg) amelyek az embert is megbetegíthetik. 

...

A kutya felismeri az ismerős embereket a hangjukból, állapította meg egy magyar kutatás.

Az ELTE Etológia Tanszék kutatói által tervezett kísérletben a kutyáknak felvételek alapján kellett eldönteniük, melyik családtagjuk hangját hallják. Az eredmények elsőként igazolták, hogy a kutyák képesek az emberek hangalapú egyedfelismerésére  Korábbi kutatások kimutatták, hogy a kutyák érzékenyen reagálnak az emberi hang bizonyos akusztikus jellemzőire, felismerik a beszélő nemét, és meg tudják különböztetni egymástól ismerős és ismeretlen emberek hangjait. Azt azonban, hogy képesek-e az emberek hangalapú egyedfelismerésére is, korábban nem sikerült bizonyítani

Forrás: Telex.hu

Tovább »

...

Év végére befutott egy újabb örömteli fejlemény. A Nemzeti Élelmiszer-lánc Biztonsági Hivatal (Nébih) közölte, hogy a hatóság megtiltotta a magyar születésű, szimmetrikusan vágott fülű fajtatiszta kölyökkutyák külföldre történő kereskedelmi kiszállítását. A hatósági állatorvosok minden ilyen szállítmány esetében kivizsgálják a fülvágás körülményeit, annak jogszerűségét.

 

A kutyákon végzett esztétikai beavatkozások, mint például a fülvágás (vagy más néven a fülek kupírozása) hazánkon kívül ma már számos uniós és harmadik országban is tilos. A szórványosan még napjainkban is előforduló jogszerűtlen beavatkozások visszaszorítása érdekében lépett érvénybe a vágott fülű kölyökkutyák kereskedelmének tilalma

 

Forrás: Facebook/@DogmoVet

Tovább »

...

Több hírportál arról számolt be kutyatartóktól származó közösségi médiás bejegyzések alapján, hogy rohamokat okozó, mérgező préselt kutyacsont vagy rágófalat kerülhetett forgalomba. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgálatot indított, az Állatorvostudományi Egyetem Klinikája pedig megerősítette, hogy két kutyát is vizsgálnak ilyen tünetekkel. Arra kérünk mindenkit, hogy amennyiben ilyen terméket vásárolt kedvence számára, akkor ne adja oda neki.

Egy német hírportál is arról írt, hogy az ottani állatorvosok szintén találkoztak már a jelenséggel, és más országokból is értesültek a problémáról. Egy hannoveri állatkórház szakembere azt mondta, hogy először azt hitték, a beteg kutyák csak összeszedtek valamit az utcáról. A rágókák akkor lettek gyanúsak, amikor az állatok a sikeres kezelések után hazatérve megint elkezdték ugyanazokat a tüneteket produkálni. 

Forrás: Telex.hu

 

**********

A Dogmopolite-nál szeretnénk naprakész információkkal szolgálni a kutyatartást illetően. Fordulj hozzánk bizalommal, munkatársaink örömmel állnak rendelkezésedre. Keresd napközijeinket Budapesten, Pest megyében és Debrecenben, ahol panzióink is várnak szeretettel. Ne feledd, cicákat is várunk! Az állatorvosi rendelőnkkel, a patikánkkal és webáruházunkkal kapcsolatban szintén a feltüntetett hivatkozásokra kattintva tudsz tájékozódni.

...

Irreleváns kérdésnek tűnhet, pedig nem az. A Ryder Alapítvány statisztikái szerint minden évben körülbelül 26 ezer sérülés keletkezik a nyakörv miatt. Ugyanis fennakadhat bútorokon vagy más tárgyakon, adott esetben komoly sérülést okozva ezzel.

Emma Murdock kutyatréner éppen ezért ha otthon van a kutyájával, akkor figyeli őt és nem zavarja, ha nyakörv van rajta, de ha egyedül hagyja az állatot a lakásban, akkor leveszi róla.

Az sem mindegy, hogy milyen típusú nyakörvről van szó: Murdock például soha nem tenne kutyájára láncból készültet vagy fojtónyakörvet. Azonban fontos, hogy könnyen levehető és feltehető legyen. Illetve, ha az állatunk szökős, akkor lehet, hogy mégiscsak jobb az, ha mindig van rajta.

 

Forrás: marieclaire.hu

 

**********

A Dogmopolite-nál szeretnénk naprakész információkkal szolgálni a kutyatartást illetően. Fordulj hozzánk bizalommal, munkatársaink örömmel állnak rendelkezésedre. Keresd napközijeinket Budapesten, Pest megyében és Debrecenben, ahol panzióink is várnak szeretettel. Ne feledd, cicákat is várunk! Az állatorvosi rendelőnkkel, a patikánkkal és webáruházunkkal kapcsolatban szintén a feltüntetett hivatkozásokra kattintva tudsz tájékozódni.

...

Ha igen, van egy jó hírünk: a MÁV egyszerűsíti a szabályait, mostantól minden helyjegyes vonaton szállítható kis- és közepes termetű (20 kilónál nem nehezebb) kutya zárt doboz nélkül. Pórázt és a szájkosarat viszont továbbra sem szabad levenni róluk, és az ellenőr kérheti az oltási igazolványt. Januártól pedig a BKK járatain a bérlettel rendelkező utasok ingyen felvihetik a kutyáikat.

 

**********

A Dogmopolite-nál szeretnénk naprakész információkkal szolgálni a kutyatartást illetően. Fordulj hozzánk bizalommal, munkatársaink örömmel állnak rendelkezésedre. Keresd napközijeinket Budapesten, Pest megyében és Debrecenben, ahol panzióink is várnak szeretettel. Ne feledd, cicákat is várunk! Az állatorvosi rendelőnkkel, a patikánkkal és webáruházunkkal kapcsolatban szintén a feltüntetett hivatkozásokra kattintva tudsz tájékozódni.

Forrás: MÁV Zrt.

...

 A Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány októberi kuratóriumi döntése értelmében idén 72 millió forint támogatást nyújt ivartalanításra két hazai állatvédelmi ernyőszervezetnek és egy felsőoktatásban működő programnak. 

A Magyar Állatvédők Országos Szervezete Egyesület (MÁOSZ) 30 millió forint, a Kelet-Magyarországi Állatvédők Szövetsége (KEMÁSZ) 32 millió, míg a Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) 10 millió forint támogatást kap kutyák és macskák ivartalanítására.

Az alapítvány célja, hogy az ivartalanítás révén hozzájáruljon a felelős állattartás előmozdításához és a túlszaporodás megfékezéséhez, különös tekintettel a jelentős kóborállat-állománnyal rendelkező kelet-magyarországi régióra. Tavaly az alapítvány 49 millió forintos támogatásából 2130 állat – 1380 kutya és 750 macska – esett át ivartalanító műtéten.

 

**********

A Dogmopolite-nál szeretnénk naprakész információkkal szolgálni a kutyatartást illetően. Fordulj hozzánk bizalommal, munkatársaink örömmel állnak rendelkezésedre. Keresd napközijeinket Budapesten, Pest megyében és Debrecenben, ahol panzióink is várnak szeretettel. Ne feledd, cicákat is várunk! Az állatorvosi rendelőnkkel, a patikánkkal és webáruházunkkal kapcsolatban szintén a feltüntetett hivatkozásokra kattintva tudsz tájékozódni.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

...
Díjkalkulátor, bejelentkezés