Időtáv
A gazdik által általánosan elvárt szintet mintegy 3-4 hét alatt tudjuk elérni. A kiképzés ideje természetesen az intenzitástól, a kutya engedelmességi, egészségügyi állapotától, fajától és a gazdi elvárástól is függ.
A kiképzés módszere
A kutyakiképzés célja a kutya agyán keresztül történő cselekedetek irányítása – a kutya elméjét és értelmét fejlesztjük. Magát a kiképzést a kutya egyéni karakterére és tulajdonságaira kell értelmezni: az egyik kutya félnék, a másik bátrabb, az egyik érzékeny a másik kevésbé, a harmadik készséges vagy nem engedelmeskedő. A kutyák temperamentumukat illetően éppolyan különbözőek, mint mi emberek, éppen ezért elmondhatjuk: nincs két egyforma kutya.
Ennek következtében alapfeltétel, hogy a kutyakiképző a kutya szemszögéből közelítse meg a munkát, és úgy tervezze meg a kiképzési tartalmat és ütemtervet, hogy a kutya valamennyi egyéni tulajdonságát figyelembe veszi. Egyéni kiképzés keretein belül a kezdeti igényfelmérést követően kutyakiképzőnk ezért egy egyénre szabott kiképzési tervet készít, amely idomul a kutya egyéni tulajdonságaihoz; ez kiképzésünk sikerének záloga.
A kutya szemszögéből
A kutyatulajdonosok által valószínűleg leggyakrabban elkövetett hiba, hogy kutyusukban több logikát látnak, mint amennyi valójában van. Hányszor láttunk már kutyát a parkban póráz nélkül, akit gazdija próbált magához hívni, de a kutya ezt teljesen figyelmen kívül hagyja? A végén természetesen visszajön, a gazdi jól megdorgálja vagy megbünteti, majd ismét pórázra teszi.
A gazdi számára világos, hogy ezt miért tette, de sajnos a kutyus teljesen megzavarodik és el sem tudja képzelni, miért büntetik meg. Éppen ezért, intelligenciáját felhasználva – számára érthető módon – úgy dönt, hogy nem jó dolog menni, amikor hívják: így a gazdi sikeresen „megtanította” kutyáját, hogy hogyan ne jöjjön, amikor hívják.
A dicséret hatalma
Akárcsak az emberek, a kutyák is szeretik, ha megdicsérik őket – természetesen némiképp máshogy, mint mi, például simogatással vagy egy kis keksszel. Ha azt szeretnénk, hogy a kutya egy bizonyos feladatot elvégezzen, akkor megpróbáljuk a helyzetet úgy kialakítani, hogy szinte biztos, hogy elvégezze a kért feladatot.
Az feladat teljesítését követően a kutyust azonnal megjutalmazzuk. És lásd: a kutya természetesen azt szeretné, ha újra és újra megjutalmazzák!
A kutya érdeklődése
Egyik kulcs a kutya engedelmességének fejlesztésére a kutya érdeklődésének központjába való férkőzés és a kutyus érdeklődési körének módosítása. Amikor a kutyakölykök megszületnek, első érdeklődésük az anyjuk, majd szoptatást követően gyorsan lecserélik őt különböző finom falatokra és sorstársaikkal való játszadozásra. Ahogyan a kutya felnő, más érdeklődései is lesznek, például izgalmas illatok, más állatok, az ellenkező nem stb. Ha a kutyakiképző nem tud a kutya abszolút érdeklődési középpontjává válni, akkor valószínűtlen, hogy el tudja érni a gazdi és saját célkitűzéseit.
Az egyéni kiképzés ezt azzal segíti elő, hogy a kutyát külön tudjuk választani a legtöbb figyelmét elvonó befolyástól, így az érdeklődési körére legjobban tudunk hatni. A kiképzési szekciók között a kutyusnak ideje van átgondolni és feldolgozni mindazt, amit aznap megtanult; így válik számára a kiképzés a nap fénypontjává!